Головна » Статті » Конспекти уроків

Урок української мови. 5 клас. Займенник Автор: Гарбуз В.М.
Тема: Займенник. Особові займенники

Мета: повторити вивчене в початкових класах про займенник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; проконтролювати вміння дітей знаходити їх у тексті, удосконалювати вміння розпізнавати частини мови за загальним значенням, питаннями;
розвивати логіку, мислення, мовлення, уміння узагальнювати і систематизувати;
виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого.

Обладнання: таблиця «Особові займенники»; вирази для вправи «Говоримо правильно»; підручники, комп’ютерна презентація із завданнями, ребус «Займенник», кросворд «Відгадайко».
[/c]
ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент
- Девіз нашого уроку:
Рідну мову я вивчаю,
Її люблю, не забуваю,
Рідну мову буду знати,
Берегти і поважати.
(Дмитро Білоус)

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Лінгвістичний конкурс «Хто кмітливіший?»
* Серед записаних на дошці ознак іменника і прикметника назвіть спільні для обох частин мови:
- назва предмета, рід, число, ознака предмета, відмінок.
2. Робота біля дошки
“Хоча б над тобою було сто вчителів – вони будуть безсилі, якщо ти не зможеш сам змусити себе до праці і вимагати ії від себе”. (В. Сухомлинський)
Завдання: записати вислів, визначити іменники та прикметники, вказати рід, число, відмінок.
Знайдіть слова,які вказують на особу, але не називають її.
Що це за частина мови?
ІІІ. Визначення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.
А щоб дізнатися, чи правильно ви визначили, розгадаймо ребус.
Слайд №4
Займенник (ко)за й мен(ю) (ві)ник).
так яка тема нашого уроку?
- Спробуйте визначити мету використовуючи опорні слова: вивчимо, повторимо, закріпимо.
- У вас на партах є картки, давайте запишемо свої сподівання, а в кінці уроку звіримо чи здійснились вони.

Що я знаю?
Що я згадав?



ІV. Систематизація й узагальнення вивченого про займенник.

1. Робота з таблицями «Особові займенники».
Слайд №6
1) Скільки осіб є в українській мові? (3)
2) У яких числах вони вживаються? (В однині та множині)
3) Назвіть займенники 1, 2 і 3 осіб однини та множини
2. Робота з підручником.
* Вправа 37 (С.19)
1.Уявіть: вам треба попередити когось із рідних, що ви затримуєтесь, а мобільний телефон розрядився. Тому ви вирішили звернутися до однокласника по допомогу. Розкрийте дужки в поданому тексті свого ймовірного прохання.
2. А тепер, уявіть, що з таким проханням звернулися до вас. Давайте складемо текст смс-повідомлення, яке ви надішлете сестрі однокласника. Проте не переплутайте, кого і біля чийого будинку слід чекати.
Фізкультхвилинка.
3. Гра «Говоримо правильно».
-Давайте пригадаємо культуру мовлення.
! Завдання з розвитку культури мовлення.
* Як правильно сказати:
- «Скільки зараз годин?» чи «Котра година?» («Котра година?»)
- «Зараз година ночі» чи «Зараз перша година ночі» («Зараз перша година ночі»).
- «Сім годин» чи «Сьома година»?
- Використовуючи займенники й дані вислови складіть діалог.
4.Вибірковий диктант
- Дитина читає вірш.
Вивчим цю частину мови,
Вивчимо обов’язково,
Бо вона потрібна дуже
І мені, й тобі, мій друже.
Я до тебе усміхнусь
І з тобою подружусь,
Усміхнися ти в отвіт –
Ми з тобою цілий світ.
Всі сміються навкруги –
Він, вона, воно, вони,
Бо усмішка в всіх одна,
Жити в дружбі помага.
- Чи вдалося передати своє ставлення у процесі виразного читання?
- Виписати особові займенники, вказати число, відмінок і особу:
Виконуючи вправу, я думаю, ви пригадали собі, на що вказує і на які запитання відповідає займенник.
Схематично це можна зобразити так:
Слайд №10
- То замість яких частин мови вживається займенник у реченні?
6. Кросворд «Відгадайко»
* Якщо ви правильно розгадаєте кросворд, то у вертикальному рядку отримаєте назву частини мови, яку ми сьогодні повторюємо.
З
1.В О Н А
2.Й О М У
3.М И
4.Ц Е Й
5.В І Н
6.В О Н О
7.В О Н И
К
1. Займенник, який вказує на жіночий рід (вона)
2. Займенник ВІН у Д.в. (йому)
3. Якщо людей багато, то вони, говорячи про себе, кажуть... (ми)
4. Вказівний займенник чол. роду (цей)
5. Займенник, який вказує на чоловічий рід (він)
6. Займенник, який вказує на середній рід (воно)
7. Займенник, який вказує на множину (вони).
- Як ми називаємо ці займенники? До якого розряду за значенням вони належать? (Це особові займенники)
7. Робота з підручником
*- Вправа 36 ст. 19
- Запишіть словосполучення, поставивши займенники у відповідному відмінку.
- Давайте визначимо відмінок займенників.
- Провідміняйте усно займенник він.
- Які із цих займенників виконують роль підметів?
8. Знайдіть мовленнєві помилки (усно)
вправа 38 на с.19
V. Підсумок уроку
Давайте повернимось до наших карток.
-В другій колонці напишіть, що ви нового дізналися про займенник.(декілька учнів зачитують свої записи).
- Доповніть речення.
VI. Домашнє завдання
1.Вправа 34 (С.18)
- Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки та розкриваючи дужки, підкресліть особові займенники, надпишіть особу кожного з них.
[color=red][size=12][c]
Категорія: Конспекти уроків | Додав: Зоя (22.11.2013)
Переглядів: 2878 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 221