Головна » Статті » Конспекти уроків

Урок із світової літератури в 5 класі
Тема уроку за програмою: Оскар Уайльд (1854-1900). «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їх характеристика. Основний конфлікт.

Тема уроку для оголошення учням. Жити на Землі, як Люди.

Мета уроку:
• ознайомити з життєписом письменника, учити вдумливо виразно читати, давати оцінку прочитаному, аналізувати події, вчинки героїв; закріпити вміння розрізняти літературну казку поміж різножанрових творів ;
• розвивати навички образного мислення, аналізу художнього твору, характеристики персонажів із використанням цитатного матеріалу; вміння давати оцінку людським вчинкам;
• виховувати любов до читання, зацікавленість казками світової літератури, зокрема творами О. Уайльда; прагнення до самовдосконалення на основі прочитаних творів, толерантність, щирість, гуманізм, вміння бути коректним співрозмовником.

Тип урока: урок вивчення нового матеріалу

Ключові поняття: антитеза, оригінал, переклад, літературна казка, конфлікт

Наочні засоби навчання: портрет письменника, виставка творів, робочий зошит для творчих завдань, зі словником-довідником; презентація, аудіозапис «уривок казки мовою оригіналу"; відеозапис «ялинка»; фрагмент із художнього фільму «Зоряний хлопчик»
( режисери О.Дуборов та Е.Зільберштейн, Росія, 1958р.); камінці, терези, колаж на дошці ( лісовий пейзаж під зоряним небом), малюнки персонажів, колонки для характеристик; стіннівка «Учительський вісник» ( рубрика «Для допитливих»)…

Змістові лінії літератрурної освіти:
• Л (літературознавча) – казка, антитеза, конфлікт, оригінал, переклад
• А (аксіологічна) – гуманістичний зміст казки
• К (культурологічна)– знання імен перекладачів, казкові образи в кіно, обазотворчому мистецтві
• М (мовленнєва) – створення власного висловлювання
• Д (діялісна) – аналіз,синтез
• Км (компаративна) – визначають спільні елементи казок: теми, образи, особливості будови

Очікуванні результати:
засвоєння теми відповідно програми, емоційно-комфортне насичення уроку.
Учень (учениця):
 виразно читає текст казки;
 визначає головну думку прочитаного;
 аналізує текст казки (окремі фрагменти);
 висловлює враження і власне ставлення до подій твору;
 дає характеристику казкових персонажів, оцінює їхні вчинки, моральні якості;
 називає основні ознаки літературної казки, демонструє їх прикладом із прочитаного твору;
 дає приклади антитези та конфлікту в казці;
 розкриває гуманістичний зміст казки, моральні цінності, втілені в ній.

Структура уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
1. Проблемна ситуація
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Робота над епіграфом уроку
2. Робота з сигнальними малюнками
ІІІ. Оголошення теми, мети
1. Представлення гостей
2. Запис теми уроку в зошити «Жити на Землі, як Люди".
3. Очікування
4. Правила роботи, оцінювання на уроці

ІІІ. Сприйняття нових знань
1. Асоціативний кущ
2. Слово учителя
3. Бесіда
4. Проблемне питання
5. Рольова гра «Фея»
6. Корекція тексту ( роботи в групах)
7. Актуалізація знань. Бесіда
8. Робота зі словником-довідником
9. Прослуховування уривка із казки мовою оригіналу
10. Читання казки «Хлопчик-зірка» за підручником
11. Бесіда – аналіз тексту, персонажів…
12. Вибіркове читання
13. Заповнення таблиці «Характеристика казкових персонажів»
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
14. Бесіда – аналіз тексту, персонажів
15. Вибіркове читання
16. Випереджальне дослідження
17. Робота в групах
18. Перегляд уривка із кіно
19. Гра «Терези»
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Доповнити речення

V. Рефлексія
VІ. Домашнє завдання
VІІ. Підсумок.

Епіграф
[/r]Зараз ми вміємо літати у небі,
як птахи, плавати у воді, як риби,
нам залишилося тільки одне – навчитися жити на Землі, як люди.
Б.Шоу
ХІД УРОКУ


І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності

1. Проблемна ситуація
Кожному із вас я на парту поклала камінець. Як ви думаєте, для чого?
-Що можна зробити з ним? ( кинути, щось побудувати..)
-Чи може каміння заважати? Коли?
Не просто так ця річ з’явилася у нас на уроці літератури і ви пізніше зрозумієте чому. Камінці
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1.Робота над епіграфом уроку
- Як ви розумієте слова англійського письменника Бернарда Шоу «…навчитися жити на Землі, як люди.»?

2. Робота з сигнальними малюнками
- Людині доводиться жити серед собі подібних . Щоденно спілкуватися з різними за віком, характером людьми.
- З ким особисто ви ведете спілкування? Розпізнайте по малюнках – підказках коло вашого оточення.
- Хто, на вашу думку, найчастіший, найголовніший об’єкт вашого спілкування?

ІІІ. Оголошення теми, мети
1. Представлення гостей
Ми проведемо незвичайний урок - засідання гуртка «Школа спілкування». Учасники сьогоднішньої зустрічі не тільки ви, я, але й Наталія Миколаївна Художник, керівник гуртка ЦПРДЮ «Школа спілкування», член районної ДЮО «Веселка» Даша Хрипко та вчителі світової літератури району. Привітайте наших гостей оплесками. Проте є ще одна доволі поважна особа, наш мудрий учитель, наставник, зірка світового мистецтва слова. Це англійський письменник Оскар Уайльд. Отож, тема сьогоднішнього уроку «Оскар Уайльд (1854-1900). «Хлопчик-зірка». Казкові персонажі, їх характеристика. Основний конфлікт.»
2. Запис теми уроку в зошити «Жити на Землі, як Люди".

3. Очікування
• пригадаємо, що таке літературна казка, антитеза;
• познайомимося із відомостями про Оскара Уайльда;
• почнемо знайомство з казкою «Хлопчик-зірка» та розпочнемо складати характеристику персонажів твору;
• дізнаємося, що таке конфлікт в казці;
• крім того, візьмемо уроки спілкування в автора та визначимо, на скільки якісно ви володієте навичками спілкування.

4. Правила роботи, оцінювання на уроці
Для того, щоб орієнтувати в завданнях для груп, ми обрали різнокольорові атрибути районної організації «Веселка». Це – галстуки. Інтелектуальні успіхи будуть оцінювати наші гості та я, а вміння вести спілкування, бути чемним, стриманим, уважним до іншого будуть Наталія Миколаївна та Даша. Отож, кращі з вас будуть оцінені зірками переможців та балами. Отож, успіху та до роботи! Галстуки жовтого, червоного, синього, зеленого кольорів.
Для «екзаменаторів» персональна шкала оцінювання
ІІІ. Сприйняття нових знань
1. Асоціативний кущ
Зірка – це за словником велетенське, розжарене, самосвітне небесне тіло
• Які асоціації у вас викликає слово «зірка»? Попрацюйте із сусідом за партою та напишіть на промінцях зірок ці асоціації. Н-р: небесне тіло,…Робота – 1 хвилина

2. Слово учителя
• Оскар Уайльд – автор небагатьох творів для дітей. Його перу належать такі казки, як «Щасливий принц», «Соловей і троянда», «Велетень- себелюбець», «Вірний друг», «Незвичайна ракета», «Хлопчик-зірка» та інші. Над останньою із цього переліку ми будемо працювати. На сторінці 92 нашого підручника розділ 8 має назву «Маестро витончених казок» Ці слова про Оскара Уайльда.
3. Бесіда
• А що, на вашу думку, означає слово «маестро»? Чи можна замінити його словом «зірка»?

4. Проблемне питання
• Хто ж ця зірка особливих казок в світі літератури? Про це дізнаємося від особливої казкової героїні. Їй ми надаємо слово. Ви повинні бути уважними, щоб виконати наступну роботу: виправити помилки в запропонованому тексті. Для кожного кольору – певне речення для корекції. Отож, слово Феї-чарівниці
«Оскар Уайльд – відомий французький композитор.» - англійський письменник
«Літературному таланту та смаку він завдячував своєму учителеві». своїм батькам
«Уайльд був збирачем казок для дорослих». автором для дітей
«Його не розуміли деякі оточуючі, бо він був нудним та грубим». непересічним, особливим, незалежним, розумним, дотепним
«В своїх казках він створював світ жахіть». - Краси
5. Рольова гра «Фея»
Повідомлення про Оскара Уайльда
Вітаю вас, шановні гості. Бачу, що розмову ведете серйозну. Як бачу? Володію чарівним дзеркалом, котре вміє розмовляти та знає абсолютно все про кожного. Думаю, вам буде корисно дізнатися про маестро-зірку, англійського письменника Оскара Уайльда. Отож, слухайте, дивіться, запам’ятовуйте.
Його повне ім’я Оскар Фінгал О’Флаерті Віллс Уайльд. Він – визнаний англійський письменник, народжений в країні Ірландії, місті Дубліні. В його сім’ї цінували поезію, давню історію, збирали легенди, повір’я та навіть видали 2 томи ірландського фольклору. В їх родині часто збиралися знаменитості, влаштовували вечори читання. Саме в такій творчій атмосфері розвивався літературний талант, творчий вишуканий смак Оскара Уайльда. Він знався на мовах, давньогрецькій культурі, мав незалежний, дотепний характер, був мастак на гостре слівце та розум. За успіхи у вивченні філософії Оскара Уайльда в коледжі Святої Магдалини було нагороджено науковим відрядженням до Греції та Італії. Серед обдарованої молоді він вважався особливим студентом із талантом письменника. Проте не кожен розкрив його загадкову таємничу душу, де жили мрії про справжню Красу. Світ Краси він створював у своїх книгах для дорослих та казках для дітей ( до речі, роман «Портрет Доріана Грея» вивчають в 10 класі). Та це далеко не вся правда про Оскара Уайльда. Більше ви довідаєтеся із матеріалу вашого підручника, довідникових Інтернет-джерел вдома. Я ж вам залишаю підказки в рубриці «Для допитливих», книжкову виставку творів англійського письменника Оскара Уайльда та загадку про нього: «Які квіти любив найбільше О.Уайльд?» Щасти. З вашого дозволу, я візьму участь у вашій школі спілкування. Можливо, стану корисною.

6. Корекція тексту
Висновок: Оскар Уайльд був людиною…(якою?)

7. Актуалізація знань. Бесіда
Слово учителя
Як ви зрозуміли, Уайльд – автор декількох казок для дітей.
• Пригадайте, що таке казка.
• Які ознаки літературної казки? ( матеріал таблиці на ст.23, форзаці)
Проблемне питання
Після остаточного вивчення казки, ми з’ясуємо, чи твір Оскара Уайльда «Хлопчик-зірка» дійсно літературна казка.

8. Робота зі словником-довідником
• Перш, ніж читати текст казки, ми повинні з’ясувати значення незрозумілих слів та висловлень. До вашої уваги словник-довідник, який ви залишите до кінця вивчення теми. Прочитайте самостійно незрозумілі слова та їх тлумачення. Що з поданого вам не зрозуміле?
Словник-довідник
• Галузки-гілочки
• Поцілувала Крижана Королева-вкрите кригою, заморожене
• Саван-поховальне покривало
• Коноплянка –співочий птах з родини горобцеподібних
• Мірошники- ті, хто працюють на мельниці, мелють борошно
• Кіш-кошик
• Святий Мартін – у католиків покровитель, охоронник мандрівників
• Нарікати- скаржитися
• Бурштинове намисто – з янтаря, напівдорогоцінного каменю
• Старчиха- жебрачка, злидарка
• Прокажений- важка хвороба шкіри ( гнійні виразки…передається )
• Жаба-ропуха-вид великої жаби
• Попихати –керувати, наказувати Надруковані словники-довідники
( робочий зошит для учнів)

9. Прослуховування уривка із казки мовою оригіналу
(аудіозапис або читання учня)
10. Читання казки «Хлопчик-зірка» (ст.94 до ст.99) в перекладі Ілька Корунця за підручником
Завдання для учнів
• Звернути увагу на поведінку різних казкових героїв.

Аудіозапис уривка з казки -музичний супровід ( музика Моцарта, Рибнікова)
11. Бесіда – аналіз тексту, персонажів…
• Яке враження справила на вас казка?
• Де відбувається подія казки?
• Назвіть казкових персонажів.
• Чому Лісоруби опинилися в лісі?
• Які факти свідчать про їх бідність? ( розкрити приховані малюнки персонажів на дошці)
13 Вибіркове читання
• Які думки Лісорубів стосовно життя?
«Життя гарне тільки для багатих»
«Несправедливість панує у світі: радощі вона дарує небагатьом, зате горе вділяє щедрою рукою»
• Як розумієте слова «вділяє щедрою рукою»?
12. Заповнення таблиці «Характеристика казкових персонажів»
• Яка риса об’єднує обох Лісорубів?

13. Бесіда – аналіз тексту, персонажів
• Яке диво відбулося з чоловіками?
• Чи готові вони були його сприйняти?
• Що вони сподівалися знайти, побачивши падаючу зірку?
• Як кожен із Лісорубів повів себе при знахідці?
• Який конфлікт виник між товаришами?
Словник : Конфлікт – (від латинської зіткнення)…протиборство, протиріччя, зіткнення між героями, героєм і суспільством або внутрішня боротьба із самим собою
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА «Ялинка»-відеозапис
Конфлікт –(від латинської зіткнення)…протиборство, протиріччя, зіткнення між героями, героєм і суспільством або внутрішня боротьба із самим собою

14. Заповнення таблиці «Характеристика казкових персонажів»
Визначити риси характеру того, кого стосуються такі деталі тексту:
« обережно взяв дитинча», «вкутав»
«…побажавши йому доброго здоров’я, підійшов до своєї хатини..»
«Покиньмо…ходімо своєю дорогою». «…дивувався з його дурості та м’якосердості»
«…було б лихе діло-залишити дитину…»
Довідка: безсердечний, м’якосердий, корисливий, чемний, жалісливий, гуманний (людяний), порядний, злий, …
- Якими рисами характеру різняться ці герої?
- Про яку людину говорять, що в неї темна душа?
- А які люди мають світлу душу?
- Як називається різке протиставлення героїв, ситуацій, характерів? ( антитеза)
- Що автор протиставляє в образах Лісорубів?
Висновок: протиставляється егоїзм, безсердечність, кам’яне серце людяності, м’якосердості

15. Вибіркове читання
• В яких умовах виховувався хлопчик - знайда?
• Що вирізняло його зовнішність поміж інших дітей?
Підтвердіть свої слова описом із ст.96.
• Яким одним словом можна назвати його зовнішність? Він був…гарним.

16. Випереджальне дослідження
• Що символізують квіти, з якими автор порівнює Хлопчика-зірку
Нарцис- самозакоханість
Троянда – краса, кохання, розкіш, розніженість
Фіалка – весна, скромність; лілові - смуток, смерть
17. Робота в групах
За текстом на ст. 97, знайдіть, як спілкувався хлопчик-зірка із
дітьми Лісоруба
сільськими дітьми
нужденними, каліками
бідною жебрачкою
Охарактеризуйте його поведінку.
Чи відповідають його зовнішні якості моральним?
Робочі зошити
18. Перегляд уривка із кіно «Зустріч із матір'ю», що продовжує сюжетну лінію казки
• Проблемне питання
- Хто із представлених персонажів кінострічки мав
Кам’яне серце
Золоте серце ?

- Чому на уроці у нас є камінці? Що вони символізують?
- Чи відоме вам ім’я одного із персонажів казок Ганса Крістіана Андерсена, у котрого було крижане серце?
• Проблемне питання
- На вашу думку, яке серце легше зробити теплим?
19. Гра «Терези»
Характеристика хлопчика-зірки
На шальки терезів віртуально розмістити яскраві зірки-символи та камінці. Яскраві – позитивні якості, камінці - негативні. Що переважить: краса зовнішня чи внутрішня?

ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Доповнити речення
- Який головний конфлікт казки? Доповніть речення
( співвідношення краси внутрішньої та зовнішньої)
- Що для людини має бути головним її зовнішня краса чи риси її характеру, відображені в її вчинках?
V. Рефлексія
-Хлопчик – зірка – ваш ровесник. Уявіть, що він прибув до нас у клас. Хто з ним сяде з вас?
- Яку рису власного характеру виявили ви?

VІ. Домашнє завдання
1. Скласти план прочитаного уривка. ( ст.94-99)
2. Продовжити заповнення таблиці-характеристики персонажів.
3. Скористатися матеріалом робочого зошита.
Творче завдання:
• Проілюструвати уривок із твору ( для тих, хто захоплюється образотворчим мистецтвом)
• Для допитливих – матеріал в «Учительському віснику»
• Дібрати вислови, вірші про матір, материнську любов
Завдання випереджальне:
• Формулювати думки на тему «Уроки життя від «Оскара Уайльда» (Н-д: …вчить нас бути м’якосердими). Робочі зошити
VІІ. Підсумок
Слово за «експертами». Нагородження золотою, срібною, жовтою зіркою. Стимулюючі наклейки – на робочі зошити. Оцінка роботи на уроці-засідання «Школи спілкування».
Категорія: Конспекти уроків | Додав: Зоя (11.11.2013) | Автор: Зоя Миколаївна Гаркуша E
Переглядів: 15179 | Коментарі: 1 | Теги: урок, світова література. 5 клас, Оскар Уайльд | Рейтинг: 4.0/4
Всього коментарів: 1
1 Зоя  
0
Вітаю, колеги. Пропоную власний урок за оновленою програмою. Важливо дізнатися Вашу думку. Критику сприймаю адекватно. Дякую. prof

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Меню сайту
Форма входу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 221